Aktif Yaşam Nedir?

Aktif Yaşam Nedir?

Gün içinde hareket etmesi ve enerji harcaması gereken kas ve iskelet sistemimiz, hareket alanı ve süresi kısıtlandığında bu durumdan maalesef olumsuz etkilenir. Sağlıklı bir yaşam sürmekle eşdeğer olan aktif yaşam için daha fazla hareket etmemiz şart. Aktif yaşamı bütünsel olarak desteklemek için ise iyi bir beslenme düzeni ve sıvı tüketimi gereklidir.

Peki neredeyse ihtiyacımız olan her şeyin ayağımıza geldiği ve elimizin altında bulunduğu bir dünyada aktif yaşamı desteklemek için neler yapabiliriz?

Adımlarınızı sayın: Sağlıklı bir yetişkin bireyin günde en az 8 – 10 bin adım atması gerektiği bilinmektedir. Siz de hareket etmeye adım atarak başlayabilirsiniz. Telefonlarımız, gün içinde ne kadar hareket ettiğimizi takip etmek için oldukça pratik. Kendinize günlük hedefler koyup onlara ulaşmaya çalışabilirsiniz.

Asansör yerine merdiven kullanın: Yüksek bir kata asansörle çıkmak hem daha kolay hem de zamandan tasarruf. Ancak ne yazık ki hareketsizliğin de en büyük kaynaklarından biri. Eğer aktif yaşamı desteklemek istiyorsanız size, 5 kattan fazla yüksekliğe çıkmadığınız sürece merdivenleri kullanmanızı öneriyoruz.

Basit egzersizler yapın: Oturarak çalışıyor olmak, hareket etmemek için bir bahane değil. Çalıştığınız zaman diliminde kendinize belli saat aralıklarında uygulamak üzere küçük egzersizler planlayabilirsiniz. Örneğin merdivenleri kullanarak içinde bulunduğunuz binanın birkaç katına inip çıkabilir ya da birkaç dakikalık esneme hareketleri yapabilirsiniz.

Daha az araç kullanın: Hareketsizliğimizin en büyük nedenlerinden biri, sık araç kullanmamız. Ancak bunu aşmak o kadar da zor değil. Aktif yaşam için 15 – 20 dakikadan uzun süren noktalar dışında araç kullanmayı bırakabilirsiniz. Hatta eğer araç kullanmak zorundaysanız gideceğiniz yere yaklaştığınızda araçtan inip yürümeyi tercih edebilirsiniz.

 

Tüm Hakları Saklıdır.