Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı Beslenme

Tüm canlıların hayatta kalmak için karşılamak zorunda oldukları en temel ihtiyaç, kuşkusuz beslenmedir. Ancak günümüzde beslenmekten daha önemli bir şey varsa o da ‘sağlıklı beslenmektir.

Biliyoruz ki çevremizde kimyasal işlemlerden geçmiş ya da katkı maddeleriyle yetiştirilmiş bu kadar çok besin kaynağı varken sağlıklı beslenmeye çalışmak epey güç. Ancak imkânsız değil. 

 

Sağlıklı Beslenme Nedir?

Sağlıklı beslenme konusunda çoğumuzun temel problemi ortaktır; sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemini biliyoruz fakat tam nasıl yapılması gerektiğini maalesef henüz bilmiyoruz. 

Sağlıklı beslenmeyi en basit haliyle; vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılamak için hali hazırda doğada bulunan ve katkısız şekilde üretilen makro ve mikro besinlerin toplamı olarak tanımlayabiliriz. 

Dengeli beslenme ise bu besinlerin öğünlere yayılarak, düzenli olarak aynı oranda ve yeterli miktarda alınması anlamına gelir. Yani vücudumuzun ihtiyaç duyduğu makro ve mikro kaynaklarını oluşturan vitamin, mineral, protein, karbonhidrat, yağ ve benzeri besinlerin ‘dengeli’ bir şekilde tüketilmesi gerekir. 

Sağlıklı beslenme ile vücuda iyi bir enerji kaynağı sağlarken, aynı zamanda güçlü ve dayanıklı bir beden için aktif bir fiziksel hayat kazandırmak da mümkündür. Tüm bunlar bütünsel bir zindelik ve ruh sağlığı için oldukça önemlidir.

Bütünsel zindelik ve iyi bir sağlık, hastalıklara karşı korunma hatta bazı hastalıkların semptomlarını ortadan kaldırma işlevini de yerine getirir. Sağlıklı beslenerek çağımızın en büyük hastalıklarından biri olan obezite başta olmak üzere kalp, damar, sindirim sistemi ve benzeri mekanizmaları ilgilendiren kronik hastalıkların önüne geçilebilir. 

Sağlıklı beslenmek, doğrudan olası hastalıklara karşı bir korunma yöntemidir.

Tüm Hakları Saklıdır.