Sağlıklı Bir Yaşam İçin Spor

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Spor

Sağlıklı bir yaşama sahip olmak ve ideal kilonuzu korumak için hareket etmeniz gerekir. Hareket ederek, kemik ve kas sağlığını korurken vücut dengesini ve esnekliğinizi de artırabilirsiniz.

Eğer siz de böyle düşünüyor ancak nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, rahatlıkla uygulayabileceğiniz iki yöntemden başlayabilirsiniz: kardiyo ve ağırlık antrenmanları.

Kardiyo ve Ağırlık Antrenmanları

Sağlık için başlangıç veya orta seviyede bir spor rutini istiyorsanız yapabileceğiniz iki temel uygulama vardır: kardiyo ve ağırlık antrenmanı.

Kardiyo antrenmanı yaparken, kalp atışları artar ve kan akışı hızlanarak metabolizmayı hareket geçirir. Kendi içinde düşük (aerobik) ve yüksek tempolu (HIIT) olmak üzere iki farklı türe ayrılan kardiyo, kalp ritmini ve kan dolaşımını düzenlemenin yanında vücudun esneklik kazanmasına da yardımcı olur. Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına da destek olan kardiyo, bazen atlama ipi gibi basit ekipmanlar kullanılarak bazen de vücut ağırlığı (kalistenik) ile uygulanabilir.

Ağırlık antrenmanı ise doğrudan kas sistemini çalıştırmaya, kasları kuvvetlendirip şekillendirmeye yönelik yapılan egzersizleri kapsar. Belli kas gruplarına odaklanarak ve ekipman kullanarak uygulanan direnç antrenmanının temel amacı, kas kütlesi kazanarak vücut kompozisyonunu yeniden şekillendirmektir. Genellikle alt ve üst vücut şeklinde ayrılarak yapılan ağırlık çalışmaları, büyük veya küçük kas gruplarını hedeflediği için sayısız egzersiz varyasyonu içerir.

Peki bunlardan hangisini yapmak gerekir?

Aslında cevap ikisi de.

Kardiyo yapmak metabolizmanızı hızlandırıp vücudunuzu esneterek sizi ağırlık antrenmanına hazırlar. Kardiyo yaptığınızda programınıza ağırlık antrenmanını da ekleyerek hem kilo kontrolü sağlayıp hem de kas gücünüzü koruyabilirsiniz.

Tüm Hakları Saklıdır.